Mravenec faraon
Mravenec faraon je drobný žlutohnědý až hnědý mravenec, jehož dělnice mají v dospělosti 2 - 3 mm na délku, tedy zhruba polovinu toho, co klasický černý mravenec. V kuchyni se ale dokáže činit, což jistě dosvědčí hospodyně, které se s ním někdy setkaly. Tento teplomilný druh mravence pochází původně
z Indie, ale dnes je rozšířený téměř po celém světě. U nás obývá nejčastěji byty v panelových domech, kde se dokáže přemisťovat například stupačkami z bytu do bytu, takže při napadení jednoho bytu je velmi pravděpodobné až jisté, že jsou napadené i další bytové jednotky. Nejvýš v hierarchii je královna, která jako jediná dokáže klást vajíčka. V jednom hnízdě je většinou větší počet královen, mnohdy až několik desítek, a každá královna dokáže naklást za svůj život více než 300 vajíček. V bytech pak bývá více hnízd (kolonií), mravenci z jednotlivých kolonií spolu ale nesoupeří, jako je to běžné u jiných druhů. Vývoj faraona od vajíčka do dospělosti trvá přibližně 2 měsíce.
Kromě královny jsou u faraonů ještě samečci, kteří mají na starost oplodňování královny a dělnice, které vylézají z hnízd, aby nosily královně potravu. A tady je zakopán pes, protože ničením těchto dělnic insekticidními spreji nedosáhneme vůbec ničeho. Královna, která klade vajíčka je stále klade a stále tedy vyrůstají noví a noví faraoni.
Jak mravenec faraon škodí?
Tak malý mraveneček, ale škody dokáže napáchat opravdu hodně. Jednak bývá lidem velmi nepříjemné, že ve své domácností musí strpět malé mravence, navíc když tito mravenci dokáží znehodnotit potraviny od mouky přes cukr, vejce, oříšky, až po maso, protože jsou všežraví. Rádi se pustí opravdu do všeho, co v kuchyni najdou. Proto je důležité jako prevenci před jejich zavlečením skladovat potraviny v chladných místech a správně utěsněných nádobách. Kromě tohoto dokáží přenášet nebezpečné bakterie, například salmonely nebo streptokoky. V nemocnicích se mohou dostat i pod obvazy ke krvácejícím ranám.
Jak se mravence faraona zbavit?
Zbavit se faraonů vyžaduje trpělivost, může trvat až několik týdnů, než se přestanou objevovat. V případě bytových domů je třeba umístit nástrahy ve všech bytech (jednejte ve spolupráci s SVJ, družstvem, případně s vlastníkem domu), protože pokud jen v jednom bytě faraoni zůstanou, tak se velmi brzo začnou znovu rozšiřovat i do bytů, kde se je podařilo eliminovat. Nástrahy je třeba umisťovat tak, aby nebyly v úplné blízkosti jídla (faraoni si pak vyberou maso, ořechy či jiná jídla a nástraha zůstává) ideálně blízko k hnízdům, které je ale velmi obtížné lokalizovat. A tady je opět prostor pro profesionála, který má zkušenosti a ví, kde taková hnízda nejčastěji bývají. Jako nástrahu doporučujeme například PROTECT na mravence a faraony (v našem eshopu zde). A hlavně, nepoužívejte žádné sprejové insekticidy. Ty totiž zabíjí dělnice, které ale my potřebujeme. Jsou nám užitečné tím, že nástrahy donesou do hnízda a podají královnám. Nástrahy na faraony obsahují juvenoidy, které znemožňují dokončit správný vývoj plodu. Postupně tak faraonů ubývá až kolonie zcela vyhyne. Je to ale otázka týdnů.